Jaka jest najlepsza i najzdrowsza dieta dla naszych kości?

Każda część ciała człowieka i każdy organ w jego ciele jest ważny, bo odpowiada za coś i stanowi jedność z innymi organami. Choć bez jednej nerki można żyć, podobnie jak bez woreczka robaczkowego a nawet bez woreczka żółciowego. Można żyć bez kończyny a także bez kończyn lub bez jednego płuca. Lecz jest wiele organów i części naszego ciała bez których nie możliwe byłoby życie. Jednym z takich układów jest układ kostny. I dlatego, aby był on zdrowy i spraw należy o niego odpowiednio dbać i nie tylko wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości, lecz zawsze chociażby przez odpowiednią codzienną dietę.

Co wpływa na stan kości człowieka?

Na nasze kości wpływa to, co każdego dnia konsumujemy, jak i ruch, który usprawnia nasz układ kostny i wpływa pozytywnie na cały organizm człowieka. Na stan naszego układu kostnego ma wpływ także wiek, płeć, ciężar ciała, przebyte i istniejące choroby, przyjmowane leki, niska gęstość mineralna kości, menopauza w przypadku kobiet, używki, siedzący tryb życia, mała dostępność do naturalnego światła, niedobór lub nadmiar białka w diecie, stres a także dziedziczność.

Jaka dieta wskazana jest dla naszych kości?

Podstawą diety dbającej i usprawniającej układ kostny i stawy są produkty zawierające wapń, magnez, cynk, witaminę D i K. Nasze kości stanowią magazyn wapnia, gdyż około 99 % całkowitej zawartości wapnia w organizmie człowieka zlokalizowana jest właśnie w kościach.
Najbardziej wskazanym produktem dla naszych kości jest nabiał, czyli mleko i jego przetwory, a głównie żółte sery. Niezbędne są również wielonienasycone kwasy omega3, a więc konieczna jest konsumpcja ryb, a zwłaszcza tych morskich i tłustych. W naszej diecie powinno znaleźć się również dużo warzyw i owoców, jaja oraz orzechy i różnego rodzaju kasze. Nie wolno zapominać również o chudym mięsie i produktach zbożowych a także o wodzie mineralnej.

Podsumowanie


Wielu z nas uważa, że dieta nie ma wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz jest to bardzo błędne myślenie, gdyż już samo przysłowie mówi o tym, że jesteśmy tym, co jemy. Na nasze zdrowie ma wpływ każdy kęs, który wkładamy do ust i każdy łyk napoju. Dlatego też każdego dnia należy zwracać uwagę na zbilansowaną dietę, racjonalne odżywianie, zaprzestanie konsumpcji śmieciowego jedzenia i tuczących węglowodanów.

One thought on “Jaka jest najlepsza i najzdrowsza dieta dla naszych kości?

  1. Niczego nie może zabraknąć w diecie, dlatego zbilansowana dieta jest tak ważna. Kości potrzebują wapnia, serce zdrowych tłuszczów, nerki wody itd.

Comments are closed.