Odżywianie przy przemęczeniu

Ogólne przemęczenie organizmu może wystąpić z wielu powodów. Na pewno przyczyną może być poważna choroba, więc jeśli nie wiemy, skąd zmęczenie może się brać, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Czasami jednak przyczyny są oczywiste, zwłaszcza jeśli męczy nas zmęczenie i stres w pakiecie. Jak można sobie w tej sytuacji pomóc jedzeniem?


Kiedy naszym problemem jest przemęczenie, co zrobić staje się palącym pytaniem. O ile zdrowe odżywianie jest zawsze ważne, to jest kilka składników pokarmowych, które są wręcz niezbędne dla zmęczonego organizmu.
Jednym z nich jest witamina C, która działa nie tylko wzmacniająco, ale też antydepresyjnie. Witaminę C możemy znaleźć w owocach cytrusowych, zielonej pietruszce i czerwonych owocach takich jak truskawki czy porzeczki. Witaminy C stosunkowo dużo zawierają też zwykłe ziemniaki. Te produkty powinny się znaleźć w naszej diecie, jeśli cierpimy na przemęczenie.
Zdrowe odżywianie, jeśli męczy nas zmęczenie i stres, powinno także obejmować składniki pokarmowe, które zadbają o nasz mózg. Dla sprawnie działającego mózgu niezbędne są między innymi kwasy tłuszczowe Omega 3, fosfolipidy i witaminy z grupy B.


Za pamięć odpowiada między innymi cholina i witamina B6. W stresie potrzebujemy magnezu z witaminą B6, wapnia i witaminy D3, a dla utrzymania dobrego nastroju niezbędne są kwasy tłuszczowe Omega 3, cynk i witamina B6.
Witaminy z grupy B znajdziemy w warzywach liściastych i zielonych, niebieskich serach pleśniowych i drożdżach. Pamiętajmy, żeby nie rozgotowywać warzyw zielonych — podczas rozgotowywania tracimy duże ilości witamin.
Wzmacniające na przemęczenie będzie działać także żelazo, którego duże ilości są w mięsie i rybach. Przy niedoborze żelaza możemy się także ratować herbatką z pokrzywy.
Dużo magnezu znajdziemy w warzywach strączkowych i suszonych owocach. W dostarczaniu sobie magnezu i wapnia w szybki i łatwo przyswajalny sposób może nam też pomóc woda mineralna; średnio lub wysokozmineralizowana.
Cholina, także niezbędna do pracy mózgu będzie w jajkach, orzechach, kiełkach i wątróbce.
Kwasy tłuszczowe omega 3 są między innymi w tłustych rybach, ale możemy je także przyjmować w formie suplementu, podobnie jak witaminę D.


Zdrowe odżywianie może nam bardzo pomóc, jeśli nasz problem to zmęczenie i stres, a zbilansowana dieta powinna stawiać na różnorodność tego, co jemy. I koniecznie unikajmy kupowania przetworzonych i gotowych posiłków. Zazwyczaj mają one mało składników odżywczych, a cukier, który często zawierają, może zaburzać poczucie głodu i przyczyniać się do jeszcze większego przemęczenia.